4 stycznia 2016

Beskidy - Co warto zobaczyć!!


Centrum Kultury i Turystyki tych gór to Bielsko-Biała. To tam odbywają się wiele międzynarodowych konkursów (plastycznych), międzynarodowy festiwal chórów, fotofestiwal, wystaw (np. malarstwa), impresy sportowe.
Okolice sprzyjają do uprawiania marszów, biegów, jazdy na rowerze, spacerów.

W tych rejonach można spotkać wiele starych kapliczek, kościołów. W Kukowie, między Żywcem a Suchą Beskidzką, stoi 300-letnia barokowa kolumna z kapliczką. W okolicy jest wiele takich kolumn, kaplic, figurek, jednak już nie takich starych i wysokich. Są też górnicze kapliczki koło Targoszowa i Krzeszowa, wybudowane w podzięce za ocalenie.

W Bielowicku, niedaleko Jasienicy, można obejrzeć zabytkowy, ciekawy architektonicznie, drewniany kościół. Bogate wnętrze kościoła zachwyci każdego, jest po prostu piękne. 

Innym wartym obejrzenia zabytkiem jest kościół w Zręcinie [gmina Chorkówka]. Ciekawostką jest to, że polichromią zaprojektował sam Stanisław Wyspiański zaś obrazy namalowane zostały przez jego uczniów.

Na pobliskim cmentarzu znajduje się grób Ignacego Łukasiewicza.

Nieopodal w Kopytkowie znajduje się Muzeum Kultury Szlacheckiej. Można w nim obejrzeć m.in. meble dworskie, obrazy, tkaniny, żyrandole, piec kaflowy z dekoracjami scen biblijnych, a też szable, pasy kontuszowe, kaplerz.

Z kolei będąc w Beskidzie Makowskim, w Budzowie można podziwiać kolekcję militariów, którą zgromadził na swej posesji, jeden z mieszkańców. Znajduje się tam transporter opancerzony SKOT, radziecka ciężarówka ZiT, na naczepie umieszczona jest rakieta. Jest też armata, haubica samobieżna, czołgi a też wiele innych ciekawych eksponatów. Polecam to osobom, które interesują się historią wojskowości.

Beskid Mały można podziwiać wędrując szlakiem Beskidzkim, między Przełączani Przysłop i Isepnicką i stokami Cisowych Grap. Po drodze mijamy kamienny szałas, stanowiący osobliwość etnograficzną Karpat.

W Beskidach jest wiele wzgórz, pagórków chętnie odwiedzanych przez turystów. Wymienię kilka z nich: Koliste Grono z Halę Kamińskiego, Magurka Wilkowska ze schroniskiem PTTK, Magurka Małastowska też ze schroniskiem i piękną przyrodą, Magura ze schroniskiem "Klinczok", Magura Radziechowska z piaskowcami istebniańskimi, Borsucza Góra [na trasie z Suchej Beskidzkiej na Przełącz Przysłop], szczyt na trasie ze Skrzycznego na Baranią Górę - Magurka Wiślańska.

W Beskidzie Sądeckim, ze szczytu Jaworzyny podziwiać można piękną panoramę, widać Tatry, Małe Pieniny, Turbacz, Gorce, Radziejowa. Na szczyt jeździ najdłuższa kolejka w Polsce, tzw. kolej gondolowa. Idąc pieszo mijamy schronisko PTTK, Hale Łabowską, Bukową - to szlak czerwonej. Na szlaku niebieskim spotyka się wiele rezerwatów, m.in. ostoja głuszcza.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz